Űrutazás és csillagközi kalandok – könyvajánlónk Kapu Tibor tiszteletére

Ez nemcsak technológiai és tudományos diadal, hanem egy inspiráló történet is arról, hogyan lehetnek a gyermekkori álmokból valódi csillagközi utak. Mi pedig – könyvimádóként – természetesen nem tudunk másként ünnepelni, mint könyvekkel!
Az űrutazás történelmi pillanata alkalmából olyan könyveket gyűjtöttünk össze, amelyek az űrkutatás, a csillagászat vagy az univerzum titkait tárják fel, közérthető, ismeretterjesztő stílusban. Aki pedig inkább elmerülne a képzelet végtelen galaxisában, annak szórakoztató sci-fi regényeket is ajánlunk, klasszikusokat és új kedvenceket egyaránt.

Simon Tamás: Égi útikalauz csillagközi navigátoroknak
Hogyan lehet megkülönböztetni a bolygókat a csillagoktól? Miért hétnapos a hét? Mi lehetett a betlehemi csillag? Tényleg mindannyian csillaganyagból vagyunk? A könyv az éjszakai égbolt megfigyelésére hív, miközben szinte észrevétlenül csöppenhetsz bele a földközéppontú világképtől az ősrobbanás elméletéig tartó időutazásba. Útközben az is kiderül, hogy a Föld parányi porszem a felfoghatatlanul hatalmas világegyetemben, életünk csupán egy röpke pillanat a 14 milliárd éves történetben, és bár különlegesek vagyunk, mégis sok millió bolygón élhetnek hozzád hasonló lények a galaxisunkban. A könyvet elsősorban 10-14 éves felfedezőknek ajánljuk, akiknek a téli és a nyári égbolt kivehető térképe is segít a tájékozódásban.

Könyves-Tóth Réka: Csillagászati zsebkönyv
A csillagok és a távoli galaxisok ősidőktől fogva elbűvölik az emberiséget. Az éjszakai égbolt nemcsak lenyűgöző, hanem számos titkot is rejt. A legtöbb embert - legyen az felnőtt, kamasz vagy kisebb gyerek - érdekli a csillagászat tudománya, és életében legalább egyszer fel is vetődnek benne ilyesféle kérdések: Vajon hogyan keletkezett a minket körülvevő Világegyetem? Létezik-e intelligens élet a Földön kívül, vagy egyedül vagyunk? Hogy néznek ki a távoli bolygók, csillagok, galaxisok? Milyen fizikai folyamatok játszódnak le bennük? Mit jelent a fekete lyuk és a sötét anyag? Könyvünk csillagász írója összegyűjtötte az asztronómiával kapcsolatos legfontosabb fogalmakat a profi és az amatőr csillagvadászok számára, hogy magyarázataival érthetővé tegye a Világegyetem jelenségeit.

Douglas Adams: Galaxis útikalauz stopposoknak
Ez a történet a szörnyen ostoba csütörtökről és a rendkívüli következményeiről szól, és arról, hogy miért sokkal biztonságosabb a világegyetem, ha van nálunk egy törülköző. Ez a történet emellett egy könyvről is szól, melynek címe: GALAXIS Útikalauz stopposoknak. Ez nem földi könyv, sosem adták ki a Földön, és a szörnyű katasztrófát megelőzően egyetlen földlakó se látta vagy hallott róla. A könyv mindazonáltal szerfelett figyelemreméltó. Valószínűleg ez a legfigyelemreméltóbb könyv, ami csak napvilágot látott a Kisgöncöl óriási kiadóhivatalainak gondozásában - bár a földlakók ezekről se hallottak. Ez a könyv nem csupán hallatlanul figyelemreméltó, hanem elképesztően sikeres is.

Cixin Liu: A háromtest-probléma - A háromtest-trilógia 1.
1967-ben, a maoista kulturális forradalom alatt egy fiatal egyetemista lánynak, Ye Wenjiének végig kell néznie, ahogy a vörösgárdisták halálra verik édesapját, a köztiszteletben álló tudóst. Ez a trauma nemcsak Ye Wenjie életét terelte gyökeresen eltérő irányba, hanem az egész emberiség sorsát is megváltoztatta. Negyven évvel később a pekingi rendőrség felkeresi Wang Miaot, a nanokutatással foglalkozó mérnököt, hogy férkőzzön be egy tudósok alkotta, titkos társaságba, és szolgáltasson nekik értesüléseket. Ezekben a hetekben Kína-szerte több híres tudós lett öngyilkos, nem lehet tudni, miért. Wangot a nyomozás egy rejtélyes online számítógépes játékhoz vezeti el, és amikor játszani kezd, belemerül egy virtuális világba, ahol három, szabálytalan időközönként felkelő és lenyugvó nap határozza meg az élet kereteit.
Nézz körül csillagászat témájú és sci-fi könyveink között: