Így változnak az érettségi követelmények 2024-ben

Az idei érettségi lesz az első olyan érettségi, ahol a megváltozott követelményrendszereknek, azaz a 2020-as Nemzeti alaptantervnek megfelelően fog zajlani a vizsga. Hol könnyebb, hol pedig nehezebb dolguk lesz az érettségizőknek.
Bemutatjuk, hogy, hogyan érinti egyes tantárgyakat a változás:
A matematika érettségiben több változás is történt. Elviekben csökkenti az elvárt ismereteket, és jobban előtérbe helyezi az egyéni kreativitást és az aktív problémamegoldást. A korábbi évekhez hasonlóan, a vizsga két részből áll majd. Az első részben 12 egyszerűbb feladatból álló feladatsor várja a vizsgázókat, amelyre 45 percet kapnak, a második rész további két részre osztható, A és B feladatsorra. Az A rész három, egyenként 9-14 pontos feladatból áll, a B rész három, egyenként 17 pontos feladatból, de ebből csak kettőt kell megoldani.
A középszintű matekérettségibe bekerültek gazdasági számítások: gyűjtőjáradék, törlesztőrészlet, megtakarítási, befektetési és hitelfelvételi lehetőségek és azok kockázati tényezőivel kapcsolatos feladatok. Emellett bekerültek a tananyagba új statisztikai fogalmak is. Szintén újdonság, hogy a tanulóknak nemcsak diagramról kell leolvasni az értékeket, hanem megfelelő diagramtípust is kell tudni választaniuk, és fel kell ismerniük a grafikus manipulációkat is.
És ami kikerült a követelmények közül:
Nem kell tudni a trigonometrikus függvények (pl.: szinusz, koszinusz, tangens) ábrázolását, aminek sok diák örülhet. Összességében az egyenletek témaköre is szűkült: kikerültek a követelményből például a logaritmusos egyenletek, a bonyolult exponenciális egyenletek helyett exponenciális folyamatokkal kapcsolatos problémákat kell felismerni, modellezni és megoldani, de ez a szövegértés miatt, nehézséget okozhat.
Ezek a változtatások is azt sugallják, hogy az új középszintű matekérettséginek az a célja, hogy a diákok gondolkodjanak, és képesek legyenek szöveges matematikai problémát értelmezni. Ez egyfajta nehezítés lesz az idei írásbelin, mert erre nem olyan könnyű készülni.
A sikeres vizsga érdekében keresd érettségi felkészítőinket, amikkel rengeteget gyakorolhatsz még a vizsgáig:
A matekérettségivel ellentétben a magyarnál, jobban megnehezítették az érettségizők dolgát. Az írásbeli vizsga 2024-ben is két részből áll. Az első feladatlap egy szövegértési-nyelvi feladatsorból és egy irodalmi tesztből áll, a második része pedig a szövegalkotás, ahol két feladat közül kell választanotok egyet, - ez lehet műelemzés vagy témakifejtő dolgozat.
Mi változott?
Az első feladatrész igazi újdonsága az irodalmi feladatlap lesz, ami a négy éves tananyag bármely részéből kérdezhet. Nemcsak műcímekre, műfajokra, költőkre, írókra kérdezhetnek rá, hanem kötelezően megtanulható memoriterekre is.
A második részben már csak egy mű értelmezése és egy általános témakifejtő esszé közül választhatnak a diákok. A műelemzésnél nehezíti a feladatot, hogy nem tudni, hogy ismert vagy ismeretlen műről lesz szó, illetve a témakifejtésnél a témához kell szövegeket keresni, és nagyon könnyű lesz úgy megírni, hogy az irodalomhoz sok köze ne legyen és csak féligazságokat tartalmazzon.
Mindeközben a második részből kikerült a gyakorlati szövegalkotás rész, - ami pedagógusok szerint az a része volt, amit az egyetemen és a munkaerőpiacon is hasznosíthattak a tanulók.
Ezek a könyvek biztosan a segítségedre lesznek a magyar érettségire való készüléskor:
Sikeres felkészülést kívánunk minden érettségizőnek!
Forrás: eduline.hu
További érettségi felkészítő könyvekért és csomagajánlatokért görgess lejjebb!