KÖNYVÉRTÉKELÉS: ANDY WEIR - A HAIL MARY-KÜLDETÉS

Weir első könyve, A marsi, melyet Matt Damon főszereplésével Mentőexpedíció címen filmesítettek meg, elsöprő sikert aratott, filmen is. Az új könyvének azonban sikerült felülmúlnia az előzőt.
Főszereplőnk, Ryland Grace egyedül ébred egy űrhajón, méghozzá teljes amnéziában. Fogalma sincs arról, hogy ki ő, és mit keres ott. Annyit sikerül csak megtudnia, hogy sok millió kilométerre van a Földtől, és hogy két holttest hever mellette, egykori űrhajós társai. A könyv másik idősíkjában az ő emlékeit követhetjük nyomon, így sikerül apránként feltárnia maga előtt a múltját, fejezetről fejezetre. Rájön, hogy otthonunkat a Földet súlyos katasztrófa fenyegeti, mely az emberiség kihalását vetíti előre, és csak egyedül rajta múlik mindenki megmentése.
A marsihoz hasonlóan, itt is egy magányos utazáson vehetünk részt Ryland Grace társaságában, aki sok dologban különbözik a Marsi főszereplőjétől, Mark Watney személyétől. Grace naiv figura, amolyan visszahúzódó jótétlélek, gimnáziumi tanár, aki szinte soha nem káromkodik. Amiben abszolút sikerült nálam ennek a könyvnek felülmúlnia az előzőeket, az az idegen földönkívüli létformák megjelenése volt. Nem szeretném lelőni előttetek a poént, ehhez mindenképpen el kell olvasnotok a regényt, de annyit elárulhatunk, hogy az egyik legszerethetőbb, és legizgalmasabb karakter a könyvben Rocky, aki bizony nem emberi lény. Weir zseniálisan megformált szereplője döbbenetesen izgalmas.
Végül, de nem utolsó sorban Weir másik nagy érdeme, hogy mennyire közérthetően, és egyszerűen tudja elmagyarázni az embereknek a nehezebb tudományos tényeket. Sokan azért nem szeretnek sci-fiket olvasni, mert számukra érthetetlen ez a sok tudományos szöveg, és ezáltal elveszi az élvezetet a könyv cselekményétől a folyamatos koncentráció, hogy megértsék, mi mit is jelent. És bizony a sci-fiben tudomány kell, hogy legyen, hiszen ezért a neve SCIENCE -fiction. Különbözik a fantasytól, mert fantasyt írni egyszerűbb, egy olyan világot építesz fel, amilyet csak szeretnél, olyan törvényekkel, amilyet csak elképzelsz, repülő sárkányokkal, varázslényekkel stb. Ellenben a sci-fiben bizony a realitás talaján kell maradnod, és ha egy másik csillagrendszerbe utazol, el kell szépen magyaráznod, hogyan is lehetséges ez. Ez a képzeleten kívül, rengeteg tudással és kutatómunkával jár. A jó sci-fi író olyan, mint a jó fizika tanár, érthetően, és izgalmasan tudja elmagyarázni a nehezebb, szárazabb tudományos tényeket is. Weir pedig ilyen.
Aki eddig rettegett ettől a műfajtól, vagy egyszerűen csak nem olvasta, mert fárasztónak találta, annak szívből ajánljuk Weir könyveit. Az izgalmas cselekményen kívül nagyon sok hasznos dolgot is tanulhattok a világról, melyben élünk. Aki pedig a Marsit, vagy az Artemist szerette, annak garantáljuk, hogy ezt a könyvet imádni fogja!
(Forrás: diakonyvklubja az Instagramon)
Fölkeltettük az érdeklődésed? Esetleg mást is olvasnál?