Barion Pixel

További képek

Zsidóság a magyar nemzetépítésben a numerus clausus előtt és azután

Ár:
4.420 Ft
Szerezhető hűségpontok: 221
Várható szállítás: 2025. január 15.
A tanulmányt Pierre Bourdieu ikonikus szociológiai folyóirata, az Actes de la Recherche en Sciences Sociales közölte franciául két részletben 1978-ban és 1980-ban. (A dátumok és a hely kapcsolata érthető, az annál kevésbé, hogy csak most olvashatjuk magyarul és itthon, ahol felfedezései erősen hiányoztak a soá úgynevezett gyászmunkájának diskurzusá...

Választható dobozok

Ezekbe a dobozokba tudjuk csomagolni a könyvet!

 
 

Christmas Carol

Joyous Christmas

Black Casual

Foxy & Beary

Bearytale

Blossom Powder

Mild Bloom

Sunny Hills

 
 
Ezekbe a dobozokba tudjuk csomagolni a könyvet! Válassz:
Black Casual doboz Black Casual doboz
890 Ft
Mild Bloom doboz Mild Bloom doboz
890 Ft
Christmas Carol doboz Christmas Carol doboz
890 Ft
Bearytale doboz Bearytale doboz
890 Ft
Sunny Hills doboz Sunny Hills doboz
890 Ft
Foxy & Beary doboz Foxy & Beary doboz
890 Ft
Joyous Christmas doboz Joyous Christmas doboz
890 Ft
Blossom Powder doboz Blossom Powder doboz
890 Ft
Menny.:db

Leírás

A tanulmányt Pierre Bourdieu ikonikus szociológiai folyóirata, az Actes de la Recherche en Sciences Sociales közölte franciául két részletben 1978-ban és 1980-ban. (A dátumok és a hely kapcsolata érthető, az annál kevésbé, hogy csak most olvashatjuk magyarul és itthon, ahol felfedezései erősen hiányoztak a soá úgynevezett gyászmunkájának diskurzusából.)
A két emigráns szociológus meglátásai és statisztikai alapozottságú elemzései ma is újszerűnek hatnak. Megvilágítják a magyar zsidóság egyedulállóan kreatív ,,kivirágzásának" társadalomtörténeti körulményeit, többek között a nyitott befogadást, amely a modern nemzetépítés korában jellemezte ,,polgárhiányos" társadalmunkat. (Karády Viktor később ,,asszimilációs szerződésként" definiálta a kölcsönösen előnyös egyuttműködést a betelepult zsidók és az uralkodó liberális nemesség között.) Így válhatott a nyugat-európaia­san ,,elnemzetiesedő", magyar tudatú zsidóság sikere a nemzetállam sikerévé.
A rendkívuli eredmény azonban - korántsem paradoxonként - megágyazott a később bekövetkezett kegyetlen ,,kiszántás"-nak ebből a progresszivitásnak oly tágas lehetőségeket nyitó televényből. A tragikus fordulat a Monarchia fölbomlása és a kudarcos forradalmak után következett be. A keresztény kurzus antiszemita hisztériája a zsidóságból partner helyett ellenségképet formált, az országcsonkulás bűnbakját, és jogfosztó, ,,őrségváltó", valóságos rablópolitikát indított ellene. Ennek volt egyik első stációja az 1920-as egyetemi numerus clausus.
A könyv úttörő kutatásai a tudástőke megszerzése problémája köré szerveződtek. Az itt kikényszerített egyenlőtlenségek rendszere torzította ugyanis el a középosztályon beluli versenyhelyzeteket, normává emelve a diszkriminációt, ami a zsidótörvényekhez és legvégul Auschwitzba vezetett.
A könyv mottója Ady nem eléggé idézett ,,Korrobori" című cikke, a zsidó-magyar viszony látnoki látlelete. A szociológusok adatgyűjtései és következtetései mintegy a költői víziót fordították a szaktudomány nyelvére, remélhetőleg mindnyájunk tudását újra­alapozva.

Vélemények

Erről a termékről még nem érkezett vélemény.
Írja meg véleményét!

Keresés

Menü
0
Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.